08 September 2016

Fiat Professional na výstave karavaningu v Parme

 

  • V centre pozornosti bude šiesta generácia modelu Ducato, ktorý je medzi priaznivcami turistiky s otvoreným nebom nad hlavou doslova bestsellerom.
  • Verejnosť bude môcť obdivovať štyri výstavné modely, ktoré demonštrujú vysokú úroveň radu, jeho výbavu a inovatívne technológie.
  • Evolúcia ovplyvnila tiež služby, ktoré ponúka značka Mopar s cieľom zabezpečiť zákazníkom cestovanie s úplnou istotou.
  • V expozícii sa predstavia tiež modely Fullback a Talento, novinky, ktoré nedávno doplnili rad Fiat Professional.

 

Od 10. do 18. septembra sa talianske mesto Parma stane dejiskom výstavy Camper Exhibition 2016, najvýznamnejšej výstavy zameranej na karavaningu v Taliansku a druhej najvýznamnejšej v Európe. Značka Fiat Professional sa predstaví v pavilóne 3 v expozícii A048 s významnou ukážkou úžitkových vozidiel transformovaných do rekreačných modelov. Táto medzinárodná výstava prebieha v inovatívnom výstavnom komplexe a predstavuje každoročné stretnutie výrobcov, užívateľov a priaznivcov cestovania v obytných vozidlách. V žiari reflektorov sa predstaví pick-up Fullback, všestranné Talento (kategória LCV 2P) a šiesta generácia Ducata.

 

Bestseller značky Fiat Professional je aj naďalej ideálnou odpoveďou na požiadavky všetkých fanúšikov turistiky s otvoreným nebom nad hlavou. Široká škála karosárskych verzií, kvádrový tvar nákladového priestoru, účinné podvozky a jazdné vlastnosti hodné osobného vozidla robia z Ducata jednoznačnú voľbu popredných európskych nadstavbárov.

Pohľad do histórie Ducata z technického hľadiska odhaľuje evolúciu obytných vozidiel. Súčasné motory MultiJet II Euro 6 sú na vrchole triedy v zmysle spotreby paliva a poskytujú vysoký krútiaci moment v nízkych otáčkach, čo je vlastnosť, ktorá je majiteľmi obytných vozidiel vysoko cenená. Motory MultiJet II s výkonom 130, 150 a 180 k sú k dispozícii aj s robotizovanou prevodovkou Comfort Matic, ktorá zabezpečuje pohodlnú jazdu. Nepretržité zdokonaľovanie viedlo k tomu, že sa z Ducata stal ideálny základ aj pre obytné dodávky, čo je segment, ktorý v poslednej dobe zaznamenáva nepretržitý rast.

Fiat Professional ponúka celý rad integrovaných riešení a špecializovaných služieb vytvorených značkou Mopar pre cestovanie s pocitom úplnej istoty. Obytné vozidlo na báze Ducata ponúka technologicky vyspelé a k životnému prostrediu ohľaduplné motory, špičkový komfort a vďaka širokému radu užitočných služieb aj maximálny pokoj mysle. S Ducatom sa cestovatelia môžu tešiť na slobodu, bezstarostnosť, priamy a vzrušujúci kontakt s prírodou a luxus voľby, kde a kedy zastaviť. To všetko sú ingrediencie, ktoré zvyšujú príťažlivosť rekreačných vozidiel.

 

Expozícia značky Fiat Professional: Ducato
V expozícii Fiat Professional sa predstavia rôzne typy Ducata, pričom každé z nich predstavuje odlišnú podobu obytného vozidla. Predstavia sa tiež nové modely Fullback a Talento, vďaka ktorým je súčasný rad Fiat Professional najkompletnejší v celej histórii.

Verejnosť bude môcť obdivovať Ducato Cab Special L3H1 s celkovou hmotnosťou 4,4 tony, motorom 2.3 MultiJet II o výkone 150 k a manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Vozidlo ponúka rozsiahlu výbavu pre bezpečné a pohodlné dovolenky: Svetlá denného svietenia DRL, hmlové svetlá, elektricky ovládané vonkajšie spätné zrkadlá s odhmlievaním, 16" zliatinové kolesá, sivý metalický odtieň karosérie a nárazníky vo farbe karosérie, čiernu ochrannú dosku korešpondujúcu s rámčekmi svetlometov a maskou chladiča a rozchod kolies zväčšený na 1,98 metra. Interiér je charakteristický prístrojovým panelom Techno, kožou čalúneným volantom so vstavanými ovládačmi, kožou čalúnenou hlavicou radiacej páky, otočným kapitánskym kreslom a držiakmi nápojov. Cestujúci sa môžu tešiť na automatickú klimatizáciu, pohodlie obmedzovača rýchlosti a tempomatu, o 125 litrov väčšiu palivovú nádrž a prípravu pre zadnú kameru. V kabíne nájdeme vstup USB, 12V zásuvku a rádio s rozhraním Bluetooth. Anténa rádia je pritom vstavaná do vonkajšieho spätného zrkadla. Vozidlo je skvele vybavené aj v zmysle bezpečnosti. Nechýba tu airbag pre vodiča a spolujazdca, systém ESP s ABS a EBD, systém detekcie zaťaženia a ťažiska LAC, funkcia HBA, kontrola proti prevráteniu a Hill Holder. Rovnakou výbavou sa môže pochváliť aj Ducato Cab Special L2H1 o celkovej hmotnosti 4,25 tony. Pod jeho kapotou sa nachádza motor 2.3 Multijet2 s výkonom 130 k v kombinácii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ďalšie Ducato s celkovou hmotnosťou 4,4 tony prezentuje robotizovanú šesťstupňovú prevodovku Comfort Matic spojenú s motorom 2.3 MultiJet II s výkonom 150 k. Výkonnejší agregát 2.3 MultiJet II o výkone 180 k potom poháňa podvozok pre dostavbu s interiérom a bez kabíny s celkovou hmotnosťou 4,4 tony.

 

Fullback

Model Fullback v striebornom odtieni prezentuje verziu s dvojitou kabínou a poháňaný je dieselovým preplňovaným motorom 2.4 l so vstrekovaním Common Rail, výkonom 180 k a krútiacim momentom 430 Nm. Motor využíva hliníkový blok s nízkou hmotnosťou a turbodúchadlo s variabilnou geometriou a medzichladičom pre maximálnu účinnosť. Motor je skombinovaný so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých kolies. Predstavuje ideálne riešenie pre všetkých, ktorý hľadajú vozidlo pohybujúce sa bezpečne a ľahko aj v náročných podmienkach. Nový pick-up je vybavený elektronickým voličom, ktorý aktivuje čiastočný alebo trvalý pohon všetkých kolies.

K dispozícii sú celkovo štyri možnosti: Pohon 2WD pre uvoľnenejší štýl jazdy a tri možnosti pohonu 4WD, ktoré sú vhodné pre rôzne jazdné štýly a terény, od klzkých vozoviek až pre najextrémnejšie offroadové trate. Interiér vystaveného vozidla odráža funkčnosť pracovného vozidla, ale aj komfort a eleganciu špičkového SUV. Prístrojový panel je jednoducho poňatý, ale veľmi starostlivo spracovaný. Má robustný a ergonomický dizajn a ponúka rad príjemných detailov, ako sú chrómované prvky. Tie sa objavujú aj na volante, ktorý hostí aj ovládače rádia. Sedadlá sú čalúnené čiernou kožou, sú vyhrievané a u vodiča ponúkajú aj elektrické nastavenie. Fullback ponúka mimoriadne širokú škálu príslušenstva. Pokiaľ ide o bezpečnosť, v štandarde nájdeme ABS s EBD, TSA (systém stability prívesu), systém sledovania jazdných pruhov LDW, sedem airbagov (čelné, bočné, okenné a kolenný u vodiča) a tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Zabudnúť nesmieme ani na bi-xenónové svetlomety a predné hmlové svetlá s LED svetlami denného svietenia DRL. Interiér bol navrhnutý s ohľadom na komfort. Zmienku zaslúžia kožené sedadlá, multifunkčný informačný displej medzi kontrolnými ukazovateľmi s nastaviteľným podsvietením, kožou čalúnený volant a hlavica radiacej páky, dvojzónová klimatizácia, elektronický volič pohonu všetkých kolies a centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním. Infotelematika zahŕňa digitálne rádio DAB s CD/MP3 prehrávačom a 6palcovou dotykovou obrazovkou, rozhranie Bluetooth a vstup USB. Exteriér charakterizujú 17palcové zliatinové kolesá, rúrkové bočné stúpačky a tmavo tónované okná kontrastujúce s chrómovanými detailmi na kľučkách dverí a krytoch vonkajších spätných zrkadiel. Fullback je vhodnou alternatívou základu pre všetkých, ktorí túžia po inovatívnom a kompaktnom obytnom voze. Opäť platí, že zákazník môže využívať dvojitú hodnotu, a síce úžitkové aj rekreačné vozidlo v jednom balení.

 

Talento

Talento vystavené v expozícii v Parme disponuje dlhým rázvorom náprav a nízkou strechou. Jedná sa o špičkovú osobnú verziu pre kyvadlovú dopravu. Vo výbave nechýba šesť kožených sedadiel, druhý rad s otočnými sedadlami a podlaha pokrytá protišmykovým materiálom ABS. To všetko demonštruje maximálnu všestrannosť nového modelu. Vozidlo bolo upravené firmou Focaccia, ktorá sa radí medzi popredných odborníkov v odbore. Talento sa v jej rukách premenilo do rekreačného vozidla, ktorý sa zameriava na novú klientelu túžiacu po dvojitom využití: na prepravu osôb a nákladu počas pracovného týždňa a ako rekreačné vozidlo o víkendoch.

 

Talento je všeobecne mimoriadne všestranný automobil schopný prispôsobiť sa najrôznejším potrebám zákazníkov. Názov Talento má silnú symbolickú hodnotu a prezrádza, čoho je vozidlo schopné, alebo tiež inak povedané ukazuje na jeho talent. V duchu tradícií značky Fiat Professional odkazuje názov modelu na starovekú peňažnú jednotku.

Zo štylistického hľadiska je nové Talento veľmi kompaktné a má skvelé proporcie. Pretiahnuté čelné okno plynule nadväzuje na krátku kapotu, a spoločne tak vytvára jednu z najpôsobivejších a najdynamickejších predných častí v segmente. Dizajn sa sústredí na horizontálne línie, ktoré sú čisté, ale napriek tomu veľmi výrazné, a ktoré sú v dokonalom súlade so súčasnou podobou rodiny Fiat Professional. Vozidlo je širšie a zvýšila sa aj jeho ložná kapacita, čo naznačuje aj prísne štvorcový prierez zadnej časti. Talento zároveň naznačuje skvelú dynamiku a stabilitu. Medzi prvky nového modelu patrí predný nárazník v troch variantoch (čierny, čiastočne lakovaný a vo farbe karosérie), horná časť masky chladiča a lišta v čiernom alebo metalickom striebornom odtieni a tiež vodorovná lišta spodnej masky v striebornom metalickom odtieni. Na želanie sú k dispozícii exkluzívne LED svetlá denného svietenia, ktoré sú zakomponované do predného nárazníka. Vzhľad Talenta dopĺňajú 16palcové kryty kolies a 17palcové zliatinové kolesá (diamantovo sivé alebo matne čierne).

 

Interiér modelu Talento bol navrhnutý tak, aby poskytol vynikajúce pohodlie a ergonómiu, čo demonštrujú skvelo tvarované sedadlá pre pohodlný posed všetkých cestujúcich a dokonalá pozícia volantu a ovládačov, čo prispieva ku komfortnejšej a bezpečnejšej jazde.

Všetky tri varianty sú charakteristické eleganciou a starostlivo spracovanými detailmi. Jednotlivé riešenia sú k dispozícii v závislosti na stupni výbavy. Carbon Black sa vyznačuje čiernym prístrojovým panelom a textilným čalúnením, verzia Techno Silver je charakteristická čiernym prístrojovým panelom a detailmi v striebornej farbe, verzia Living Brown potom ponúka čierno-hnedý prístrojový panel s vysoko lesklými čiernymi prvkami a chrómovanými detailmi.

 

Talento je k dispozícii v dvoch rázvoroch náprav, dvoch verziách celkovej hmotnosti (od 1 do 1,2 tony) a štyroch motorizáciách 1.6 MultiJet II Turbo 95 k, 1.6 MultiJet II Turbo 120 k, 1.6 Ecojet S&S TwinTurbo 125 k a 320 Nm a 1.6 Ecojet S&S TwinTurbo 145 k a 340 Nm.

 

Fiat Ducato: Jediný základ navrhnutý pre premenu na obytné vozidlo  

Pred tridsiatimi piatimi rokmi spôsobil Fiat Ducato revolúciu na trhu vysokokapacitných dodávok, okrem iného pohonom predných kolies, výkonom motora a priestrannosťou nákladového priestoru. Revolúcia však naďalej pokračuje. Dnes je Ducato európskym bestsellerom v kategórii veľkých dodávok (od 2,8 do 4 tony) a je najpredávanejším modelom na jedenástich trhoch. Rovnako je nesporným lídrom v segmente obytných vozidiel. Približne tri zo štyroch obytných vozidiel v Európe sú postavené na základe Ducato. V posledných desiatich rokoch si obytné vozidlo na báze Ducata zvolilo v Európe 500 000 rodín.

Jednotlivé generácie Ducata postupne zlepšovali život posádky okrem iného tým, že ponúkali stále lepšie riešenie špecifických potrieb užívateľov obytných vozidiel.

Šiesta generácia Ducata napĺňa všetky potreby z hľadiska ovládateľnosti, komfortu, bezpečnosti, výkonu, spotreby paliva a ohľaduplnosti k životnému prostrediu.

U majiteľov obytných vozidiel víťazí Ducato už niekoľko rokov prostredníctvom série osvedčených riešení. Ide napríklad o pravidelný, kvádrový tvar zadnej časti, ktorý umožňuje využitie každého centimetra v prospech posádky. Fiat Ducato sa ale môže pochváliť aj vynikajúcou ovládateľnosťou a manévrovateľnosťou, na čom sa podieľa napríklad optimálny polomer otáčania. Kompaktná predná a zadná časť s malými prevismi takisto prispievajú k dobrej manévrovateľnosti a zároveň umožňujú optimalizovať obytný priestor vo vozidle.

Sila tohto modelu spočíva v jeho jedinečnom komforte, bezpečnosti, zábavnom riadení, komforte sedadiel v štýle kapitánskeho kresla s integrovanými hlavovými opierkami, výškovo nastaviteľnom volante, hydraulickom posilňovači riadenia a ďalších jedinečných vlastnostiach. O bezstarostnú jazdu sa starajú aj početné prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Ducato napĺňa základné predpoklady pre život na palube. Vynikajúca ergonómia sa prejavuje napríklad tým, že všetky ovládacie prvky sú ľahko dosiahnuteľné a pomocou tabletu alebo chytrého telefónu je možné obsluhovať rad funkcií.

Štýl exteriéru je výsledkom najmodernejších znalostí automobilového dizajnu. V praxi to znamená, že koncepcia originálneho ľahkého úžitkového vozidla je dokonale prepojená s vynikajúcou dynamikou, bezpečnosťou, kvalitou a robustnosťou. Značka Fiat Professional tak ďalej rozvíja filozofiu dizajnu vychádzajúceho z funkčnosti, čo bol vždy charakteristický rys tohto modelu. Zmienku ale zaslúžia aj možnosti personalizácie, napríklad prostredníctvom dvoch rôznych farebných prevedení masky chladiča, ochranného krytu, svetlometov s integrovanými LED svetlami denného svietenia DRL a 16palcových zliatinových kolies.

 

Bezpečnosť a infotelematika
Ducato je na vrchole tiež v zmysle bezpečnostných prvkov, asistenčných systémov a tiež infotelematiky. Výbava zahŕňa voliteľnú elektronickú kontrolu stability ESP s kontrolou proti prevráteniu, ktorá maximalizuje jazdný komfort a chráni náklad pred nečakaným pohybom. Medzi významné technológie patrí aj detekcia zaťaženia a ťažiska LAC, asistent rozjazdu do kopca Hill Holder, kontrola preklzávania ASR a elektronický brzdový asistent EBA. Zmienku zaslúži tiež systém Traction+ (spolu s funkciou Hill Descent Control), sledovanie jazdných pruhov a rozpoznávanie dopravného značenia TSR.

Model ponúka široký rad rádií s technológiou Bluetooth a MP3 prehrávačom. Na želanie je k dispozícii systém UConnectTM s 5" dotykovou obrazovkou, alebo cúvacia kamera a vstavaná navigácia. K dispozícii je rovnako dekodér pre digitálne rádio DAB, ktorý dopĺňa štandardný analógový prijímač.

 

Motory a prevodovky

Najlepším príkladom technológií, ktoré sa zameriavajú na účinnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu sú motory. Všetky pohonné jednotky Ducata plnia emisnú normu Euro 6 a sú vybavené nízkotlakovým systémom recirkulácie výfukových plynov EGR (LPEGR). Systém zachytáva plyny na výstupe z filtra pevných častíc a vracia ich späť do spaľovacieho priestoru, čo prináša dve zásadné výhody: Redukciu emisií NOx pomocou nižšej teploty v spaľovacom priestore a úsporu paliva prostredníctvom väčšej efektívnosti turbodúchadla.

 

Všetky motory sú na vrchole svojej výkonnostnej kategórie podľa spotreby paliva aj dosiahnutia vysokého krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach, čo sú vlastnosti, ktoré si užívatelia obytných vozidiel vysoko cenia. Rad motorov MultiJet II poskytuje výkon od 115 do 180 k, čo uspokojí najrôznejšie potreby výrobcov obytných vozidiel aj koncových zákazníkov.

 

Dvojlitrový agregát MultiJet II s výkonom 115 k je najhospodárnejším a najekologickejším motorom radu a predstavuje ideálnu voľbu pre obytné vozidlá. Agregát poskytuje výkon 115 k a krútiaci moment 290 Nm. Spotreba paliva je oproti verzii Euro 5+ o 6 % nižšia. Táto motorizácia je teraz k dispozícii s novou šesťstupňovou prevodovkou a vo verzii s pravostranným riadením.

Motor 2.3 MultiJet II s výkonom 130 k je bestsellerom stredne veľkých obytných vozidiel a vďaka vysokému krútiacemu momentu 320 Nm pri 1800 ot./min sa hodí pre jazdu v najrôznejších podmienkach. Je agilný v mestskej prevádzke a brilantný na dlhých trasách. Spotreba paliva je v porovnaní s predchádzajúcou verziou o 3 percentá nižšia.

Ďalšími úpravami tohto motora vznikla verzia 2.3 MultiJet II s výkonom 150 k, ktorá je vhodná aj pre podvozok s kabínou alebo podvozok s interiérom bez kabíny. Najvyšší krútiaci moment dosahuje 380 Nm pri 1500 ot./min. Aj v tomto prípade je spotreba paliva proti predchádzajúcej verzii Euro 5+ o 3 percentá nižšia.

A nakoniec je tu výkonný motor 2.3 MultiJet II s výkonom 180 k, ktorý je ideálnou voľbou pre veľké a ťažké obytné automobily a užívateľov hľadajúcich najvyššiu úroveň výkonu. Motor ponúka rovnaký výkon a krútiaci moment ako predchodca s objemom 3.0 l - konkrétne 180 k a 400 Nm -, ale spotrebuje o 20% paliva menej. Týchto vynikajúcich výsledkov bolo dosiahnuté vďaka sérii riešení zameraných na zlepšenie aerodynamiky turbodúchadla, špeciálnemu oceľovému kľukovému hriadeľu, pevnejším piestom a väčšej kapacite palivového čerpadla.

Ostatné novinky zahŕňajú zosilnený alternátor (na želanie), ktorý redukuje dobu dobíjania o 10% a nový dvojhmotový zotrvačník pre motory MultiJet II 150 a 180k, ktorý zaisťuje menej vibrácií a tým aj lepší jazdný komfort.

Robotizovaná prevodovka Comfort Matic je k dispozícii u všetkých motorov s objemom 2300 cm3. Okrem automatického a manuálneho režimu radenia ponúka Comfort Matic tiež režim Up, ktorý bol navrhnutý pre dosiahnutie najlepšieho možného výkonu aj v ťažkých podmienkach.

 

Inovatívne služby Mopar pre kľudné cestovanie

Evolúcia Ducata sa netýka iba technológií. Základy Ducato pre obytné vozidlá sú nepretržite vylepšované nielen v zmysle produktu, ale aj služieb zameraných na segment obytných vozidiel. Schopnosť načúvať zákazníkom, ktorá začína v oddelení starostlivosti o zákazníkov a pokračuje dielňami Fiat Professional, umožňuje efektívne reagovať na aktuálne potreby a tiež ich predvídať.

 

Inými slovami, vďaka spolupráci so značkou Mopar - zameranou na príslušenstvo, služby, starostlivosť o zákazníka a originálne náhradné diely všetkých značiek FCA - je Fiat Professional vždy na blízku svojim zákazníkom prostredníctvom komplexných a inovatívnych služieb. Základným predpokladom je, že obstaranie obytného vozidla neznamená iba vozidlá samotného, ​​ale aj celej dovolenky. Z tohto dôvodu sú ponúkané služby určené nielen pre podporu produktu, ale aj zákazníkov. Jedná sa napríklad o špecializovanú sieť servisov rozmiestnenú pozdĺž obľúbených trás, kompetentnú a skúsenú starostlivosť o zákazníkov obytných vozidiel a cestnú asistenciu pripravenú zasiahnuť kdekoľvek v Európe aj mimo ňu.

Širokú škálu služieb šitých na mieru potrebám zákazníkov obytných vozidiel tvoria klasické predĺžené záruky Maximum Care Camper alebo inovatívna mobilná aplikácie Fiat Ducato Camper Mobile, ktorá poskytuje turistické informácie a doteraz bola stiahnutá už 80 000 užívateľmi obytných vozidiel. Pri cestovaní s obytným vozidlom na báze Ducata je možné využiť viac ako 6500 servisných miest Fiat Professional, ktoré sú vybavené pre opravy obytných vozidiel, z toho 1800 špecializovaných na servis obytných vozidiel.

 

Užívatelia môžu 24 hodín denne a sedem dní v týždni kontaktovať špecializovanú asistenčnú službu a centrum starostlivosti o zákazníkov a hovoriť s jedným z dvadsiatich operátorov, ktorí poznajú segment obytných vozidiel, sú pripravení poskytnúť informácie v niekoľkých jazykoch a problémy vyriešiť za pomoci ďalších špecialistov.

Dvadsiatka operátorov je priebežne školená a okrem iného sa pravidelne zúčastňuje hlavných európskych výstav obytných vozidiel s cieľom držať krok s vývojom tohto segmentu.

Všetci užívatelia obytných vozidiel sa môžu spoľahnúť na mobilnú dielňu pripravenú zasiahnuť v 44 rôznych krajinách. Telefonická podpora poskytuje zákazníkom aktuálne informácie o časoch a metódach opráv, dielňam potom podporu pre uľahčenie riešenia problémov a rýchlu dodávku náhradných dielov. Tieto postupy znižujú priemerný prestoj vozidiel o jeden deň, čo znamená, že služba je obzvlášť užitočná pre zákazníkov, ktorí cestujú do zahraničia.

 

Rozsah služieb je naozaj komplexný. Mopar Vehicle Protection ponúka predĺženú záruku Maximum Care Camper, čo je program pokrývajúci opravy všetkých mechanických a elektrických komponentov Ducata s rôznymi dobami trvania a kilometrovým najazdených. K dispozícii je na všetkých hlavných trhoch v závislosti na lokálnych predpisoch.

 

V poslednom štvrťroku 2016 bude začatá nová služba nazvaná Conciergerie, a to najskôr v Nemecku, vo Veľkej Británii a Francúzsku, a v roku 2017 potom vo zvyšku Európy. Táto služba rozšíri existujúce špecializované služby poskytujúce zákazníkom rad extra výhod po dobu dvoch rokov od nadobudnutia obytného vozidla na báze Ducata s motorom Euro 6, medzi ktoré patria turistické informácie, vyhľadávanie kempov a parkovísk, rezervácie dopravy a reštaurácií.

 

 

Turín, 8. septembra 2016

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor